Az esküvÅ‘i fátyol története

 

Napjainkban is sok menyasszony választ fátylat az esküvÅ‘i ruhájához. Az esküvÅ‘i fátyol vallási jelentÅ‘séggel is bír, amellett, hogy mutatós és igazán romantikus kiegészítÅ‘. Feldobj az esküvÅ‘i ruhát és jól beleilleszthetÅ‘ az esküvÅ‘nk témájához is. Lehet akár egészen a földig érÅ‘, vagy éppen csak a menyasszony arcát eltakaró fátyol, bármelyiket is választjuk, nem nyúlhatunk mellé. 

Tudtad-e, hogy már az ókori görög menyasszonyok is viseltek esküvÅ‘i fátylat? Ekkor az esküvÅ‘i fátyol színe azonban még nem fehér és áttetszÅ‘, hanem élénkvörös volt, hogy megvédje az arát a gonosz szellemektÅ‘l. Ezek a fátylak még nem könnyed, szinte áttetszÅ‘ anyagból készültek, így nehéz volt rajta átlátni, tehát a menyasszonyt az apja szó szerint is végig vezette folyosón az oltárig, hogy ne botoljon meg és ne is ütközzön neki semminek, míg a vÅ‘legénye mellé nem ér. 

A bibliai idÅ‘kben a vÅ‘legény fátylat helyezett el a menyasszonyán a szertartás elÅ‘tt, ez szimbolikusan pedig azt az ígéretét jelentette, hogy a nÅ‘t nem csak külsÅ‘, hanem belsÅ‘ szépségéét veszi el feleségül. Az elrendezett házasságoknál az esküvÅ‘i fátyol a házasság pillanatáig elrejtette a menyasszony arcát a vÅ‘legény és családja elÅ‘l, nehogy a vÅ‘legény az utolsó pillanatban meggondolja magát, ha esetleg mégsem tetszik neki a kiszemelt feleségjelölt.